Pulmunologia
lekarz Barbara Dobrzyńska

specjalista chorób wewnętrznych
specjalista chorób płuc

Pulmonolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób płuc. Jednak drogi oddechowe stanowią także bardzo istotny aspekt wentylacji dlatego też Pulmunologia to szersza nauka obejmująca gardło, krtań, tchawicę, oskrzela i oczywiście płuca.
Najczęściej rozpoznawane i leczone chorobyobturacyjny bezdech senny
astma oskrzelowa

mukowiscydoza

przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

pylica płuc

odma opłucnowa,
nowotwory płuc
sarkoidoza,
śródmiąższowe choroby płuc

zapalenie oskrzeli
zapalenie płuc.
gruźlica,

Kto i kiedy powinien zgłosić się na konsultacje?
Do wizyty u pulmonologa powinno także skłonić szybkie męczenie się i problemy ze złapaniem tchu, nawet przy niewielkim wysiłku, a także często nawracające zapalenia płuc. Do pulmonologa powinny udać się także osoby palące papierosy, u których występuje przewlekły kaszel bądź duszność. Warto również konsultować z lekarzem problem chrapania, może on być objawem bezdechu sennego, który często prowadzi do nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, zaburzeń potencji, niekontrolowanego zapadania w sen, depresji, a nawet udaru mózgu. Spośród niepokojących objawów, które powinny nakłonić do wizyty należą krwioplucie, świszczący oddech, zaburzenia oddychania (spłycony lub pogłębiony oddech), problemy ze złapaniem oddechu, uczuciem ucisku w klatce piersiowej. Do wizyty u pulmonologa powinno także skłonić szybkie męczenie się i problemy ze złapaniem tchu, nawet przy niewielkim wysiłku, a także często nawracające zapalenia płuc.

Konsultacja rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, w czasie którego pulmonolog pyta o dolegliwości ze strony układu oddechowego i objawy ewentualnych chorób towarzyszących. Bardzo istotne są informacje dotyczące pobieranych leków oraz wykonywanych wcześniej badań. Jeśli Pacjent posiada już wynik RTG lub TK klatki piersiowej powinien przynieść na wizytę płytę CD lub kliszę z zapisem badania – sam opis nie jest wystarczający.

Kontakt do Pani doktor

Pani Doktor wyraziła zgodę by podać tu dla Państwa jej prywatny numer telefonu.
Możecie Państwo zadzwonić i umówić się osobiście.
+48 608 070 157

Odwiedzaj nas na FB
co jakiś czas mamy specjalne oferty

KONTAKT

lek. Barbara Dobrzyńska


Tel. +48608070157

gdgspecmed@gmail.com

ADRES

ul. Jagiellońska 81/1

70-362 Szczecin

Design © 2018 Websiteok. All rights reserved.